Pečujete o garáž stejně jako o svůj domov, ale ať děláte, co děláte, je stále nepříjemně cítit po benzínu? Máme pro vás pár tipů, jak nejen identifikovat zdroj zápachu, ale také jak se jej zbavit a udělat z vaší garáže příjemné místo, kde můžete bez problému trávit hodiny, ať v práci nebo i s přáteli, bez obav, že tento zápach znovu ucítíte.

Možné důvody, proč je garáž cítit po benzínu


Auta

Garáž je v prvé řadě prostorem pro parkování a ochranu vozu či úschovu věcí. A přestože se trend pomalu obrací, je dnes většina automobilů benzinových a naftových.

Jako první je tedy na místě zkontrolovat samotný vůz a zjistit, jestli právě on není zdrojem benzinového odéru linoucího se celým prostorem garáže.

Nejlogičtější je samozřejmě začít kontrolou nádrže nacházející se zpravidla pod kufrem auta. Nesmí se zapomenout ani na trubku vedoucí až k víčku nádrže, je zde totiž možnost, že odtud může benzín unikat. Pokud se navíc intenzita benzínového zápachu zvyšuje s blízkostí u vozu, je prakticky jisté, že zdrojem problému je auto.

Tip: betonové prefabrikované garáže

Pokud zjistíte, že zdrojem je skutečně unikající benzinová kapalina, vezměte automobil co nejdříve k mechanikovi, který vše opraví celkem snadno, navíc za poměrně příznivou částku. Opravu v domácích podmínkách vzhledem k povaze problému a rizikům plynoucím z hořlavosti benzínu nedoporučujeme.

Jestliže je tedy auto opraveno a během inspekce garáže jste neodhalili žádný další potencionální zdroj zápachu, úspěšně jste vyřešili problém a zápach z garáže zmizí.


Vybavení

Dalším původcem nepříjemného odéru může být zahradní vybavení, např. benzínová sekačka či pila, které zde bývají často uschovány. Obzvláště visí-li na zdi anebo jsou položeny na boku, je možnost, že z nich benzín nenápadně uniká, poměrně vysoká.

Pokud tedy původcem nebyl váš vůz a uvedené stroje na první pohled nejeví známky možného poškození způsobujícího únik benzínové kapaliny, doporučujeme nejjednodušší cestu – vyneste jez garáže ven a nechte zde přes noc. Pokud se intenzita zápachu na druhý den sníží, je jasné, co jej způsobuje. Ideální je tak opětovná kontrola vybavení a oprava či náhrada poškozených kusů za nové.


Benzínové kanystry

Jsou li naplněny benzínem či jej obsahují ve zbytkové formě, může být problém právě zde. Víčka kanystrů totiž mnohdy bez řádného utažení nedostatečně těsní, je tedy nasnadě zkontrolovat, zda jsou řádně utažena, případně pořídit víčka nová.

Co dál?

Ani po odstranění těchto zdrojů zápachu však nemáte ještě zcela vyhráno. Intenzita benzínového odéru se sice zmírní, ale zápach ihned zcela nezmizí, a to mnohdy ani po důkladném provětrání garáže. Pach benzínu totiž, obzvláště držel-li se v garáži delší dobu, nasály stěny, ale i podlaha. Je tedy vhodné provést důkladné čištění a nový nátěr.