Nejen evergreeny, ale i méně časté vybavení a vychytávky, které by 
v roce 2021 už v garáži rozhodně neměly chybět.

Chytré ovládání garážových vrat


Klasické dálkově ovládané a manuální otevírání a zavírání vrat stále převládá, rok od roku se však lze setkat se stále širší škálou takzvaných chytrých vrat, ovládaných pomocí aplikace v chytrém telefonu.


A není divu, že se obsluha vrat odebírá právě tímto směrem, který je po všech stránkách pohodlnější. Dnes je mobilní telefon samozřejmostí, je prakticky stále po ruce, a odpadá tak zdržování hledáním separátního ovladače, či dokonce manuálním otevíráním vrat garáže.

Doporučujeme: Mobilní montované garáže


Kromě zvýšeného pohodlí nabízí chytré ovládání garážových vrat vyšší úroveň zabezpečení. Žádné obavy, jestli nezůstala vrata otevřená. Není nic jednoduššího než stav vrat zkontrolovat v aplikaci a případně jedním klikem je okamžitě zavřít i na dálku. Není tedy nutno honem vyrazit zpět či obvolávat rodinu a známé, zda by mohli zkontrolovat, zda jsou vrata zavřená.


Mnohé aplikace jdou ještě o krok dále a na otevřená vrata samy upozorní zvukovým signálem či zobrazením zprávy na displeji mobilu. Samozřejmě zpravidla nechybí ani funkce automatického zavření vrat po určitém čase.


Systémy chytrého ovládání vrat jsou navíc každým rokem cenově dostupnější, a tak rozhodně nejde o výstřelek pro bohaté.

Místo pro úschovu nářadí

Po moderní vychytávce přichází na řadu evergreen – dostatek úložného prostoru. To je důležité v každé garáži, obzvlášť pak pokud slouží současně i jako dílna pro hobby či podnikání.


Kromě nástěnných uzamykatelných skříněk a přístěnných regálů by tedy neměly být opomenuty staré dobré nástěnné organizéry, které dovolují mít nejčastěji používané kousky vždy po ruce a přehledně rozdělené dle účelu použití, sezónního období či druhu nářadí. Navíc dovolují uvolnit maximum úložné plochy, aniž by samy výrazně zabíraly místo v garáži. Efektivní využití prostoru na stěnách je navíc obecně velmi praktické.


Dalším výborným krokem je pak využití stropních prostor – místo klasických stropních polic se však dnes podobně jako u vrat nabízí sáhnout po dálkově ovládané verzi, ideálně pak jejích chytrých variantách.

Chytré osvětlení a vytápění


V případě osvětlení garáže není řeč jen o praktických senzorech s čidlem pohybu či časovačem aktivujícím a vypínajícím osvětlení v určitou dobu, ale např. o možnosti měnit intenzitu osvětlení podle potřeby pro co nejpohodlnější pracovní prostředí za každé situace.


Stále populárnější je navíc v prostorách garáže i chytré vytápění, kromě časovače totiž disponují takováto řešení praktickou funkcí detekce otevřených oken či vrat. A je-li nastaveno temperování na určitou teplotu či spuštění v určitý čas, systém nejdříve detekuje, zdali nejsou otevřená okna, a pokud ano, vytápění nespustí. Případně vytápění v momentě otevření oken přeruší, aby předešel plýtváním energií.

Parkovací asistent


Bezpečně navede na určené místo v garáži tak, aby vůz do ničeho nenarazil a nedošlo dokonce ke škodě na majetku. Ideální zejména 
v nočních hodinách, pokud garáž např. nedisponuje osvětlením 
s detektorem pohybu a podobně.

Garážové podložky


Pokud v zimě či během provádění oprav na voze nemají nečistoty 
z vozu opadat na podlahu a případně ji trvale poničit, pak jsou dobrou volbou garážové podložky. Jedná se o gumové dlaždice, které se velmi rychle položí na stávající podlahu a teprve poté se na ni zaparkuje vůz. Až skončí zima či budou dokončeny úpravy na voze, stejně tak jednoduše se dlaždice odstraní, opláchnou a uschovají pro pozdější použití.