Ať už garáž vlastníte, anebo ji teprve pořizujete, určitě jste do ní s vozem nejednou parkovali. Tedy nám nejspíš dáte za pravdu, že obvyklý postup, tzn. s vozem zastavit, najít klíče od vrat, odemknout, otevřít 
a teprve poté zaparkovat, zkrátka zdržuje.

Naštěstí nemusí – tzv. chytré ovládání garážových vrat totiž umožní rychle a pohodlně je obsluhovat přes intuitivní mobilní aplikaci doslova na pár kliků. Je nejen výrazně pohodlněji než klasické elektrické dálkové ovládání, ale navíc nabízí širokou škálu možností, o kterých by vás nejspíš až do chvíle, kdy si jejich používání vyzkoušíte, nenapadlo, že vám chybějí.

Kromě pohodlí je však tím klíčovým benefitem chytrého ovládání vrat garáže vyšší míra zabezpečení.

Systém totiž nejen monitoruje, v jaké poloze se vrata momentálně nacházejí, tedy zda jsou zavřená či otevřená, ale na základě sady přednastavených pravidel přímo od výrobce (či vašich vlastních) vás po stanoveném intervalu upozorní, že jsou vrata např. otevřená, a je velmi jednoduché je pomocí aplikace zavřít. Anebo vás naopak pouze informuje, že vrata již sám automaticky zavřel. Takže již se nemusíte obávat, zda jste je náhodou nenechali otevřená, zatímco se nacházíte na půli cesty do práce, ani rychle obvolávat známé a rodinu s žádostí, aby šli zkontrolovat, zda jsou opravdu zavřená.

U většiny modelů si garáž dokonce můžete otevřít na dálku těsně před příjezdem bez nutnosti vystupovat z vozu.

Další velkou devízou, a to i mnoha levnějších řešení, je schopnost vzájemného párování s dalšími chytrými zařízeními, kterými garáž disponuje, prostřednictvím takzvaného centrálního hubu.

Možnosti jsou pak ještě širší – vrata lze propojit s chytrým alarmem nebo třeba chytrým systémem vytápění, který automatické spuštění vytápění oddálí či zcela vypne v případě, že v garáži například otevřete okna. Tím aktivně předchází plýtvání energiemi a z dlouhodobého hlediska znamená velmi výraznou úsporu provozních nákladů.

Doporučujeme: levné betonové garáže

Většina u nás dodávaných chytrých ovládání vrat, resp. vrat s chytrým ovládáním, je navíc kompatibilní přinejmenším s jedním anebo s více 
z chytrých asistentů typu Amazon Alexa nebo třeba Home kit od Applu. Už tak pohodlné ovládání si tedy můžete ještě více zpříjemnit zadáváním hlasových příkazů, a obsluhovat tak vrata (a nejen ta) bez nutnosti brát do ruky mobil.

A za zmínku také stojí, že u mnoha modelů můžete pomocí této aplikace dálkově umožnit přístup do garáže svým známým anebo třeba řemeslníkům či kurýrovi, s nimiž jste domluveni, i když právě nejste na místě.Pokud vás nástin možností chytrých garážových vrat a chytré garáže jako takové zaujal a uvažujete, že si podobný systém pořídíte, zdaleka nejideálnější je samozřejmě pořídit vrata, která jsou s tímto chytrým ovládáním navržena již v základu.

Pokud však podobnou možnost nemáte, lze pořídit dodatečně chytré ovládání i pro starší, klasické typy vrat – řešení je hned několik, funkcí však může být ve srovnání s plnohodnotnými chytrými vraty méně.