13.6.2017

Topíte palivovým dřívím nebo si dopřáváte příjemné chvilky u plápolajícího ohně v krbu? Jistě vás zajímá, jak hezky a prakticky uskladnit palivové dříví.


Zapomeňte na garáž

Ačkoliv se vám může kůlna či uzavřená garáž vhodným místem pro přechovávání dřeva, nemusí to být vždy vhodná volba. Dřevo lze efektivně skladovat v dřevníku, kde mu dopřejete vhodné podmínky pro jeho vysušení. Čerstvé dřevo do krbu ani do kamen nepatří.


Otevřený přístřešek

Pro skladování dřeva je vhodný otevřený přístřešek na dřevo, ne plechová garáž či sklep. Dřevo vyžaduje, aby kolem něj proudil čerstvý vzduch. Ve sklepě či garáži docílíte pouze toho, že dřevo do sebe nasaje vlhkost. Ideální je postavit přístřešek na návětrnou stranu, kde občas svítí sluníčko.


Dřevník

U chat a chalup se nejčastěji setkáte s dřevníkem. Tam se dřevo pro otop ukládá velmi jednoduše. Může jít o stavby z kamene, oceli či ze dřeva. Nejnižší vrstva polen pak má být uložena min. 20 cm nad zemí. Polena mějte naštípaná a skládejte je kůrou dolů, aby lépe vysychala.


Zapomeňte na igelit

Dřevo rozhodně nepřikrývejte igelitovou plachtou. Vypařovaná voda se pod ní sráží zpět. Naštípané dříví bývá obvykle vyschlé již po dvou letech sušení. Dřevo z jehličnanů uvolní velké množství energie, je plné pryskyřice a rychleji hoří. Má však nižší tepelnou výhřevnost. Pokud topíte špatně vyschlým či čerstvým dřevem, má vlhkost zásadní vliv na jeho výhřevnost. Navlhlé dřevo tvoří velké množství dýmu. Plameny jsou jen malé, zato je v okolí plno dehtu.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.