12.10.2017

Garáže všichni považujeme tak trochu za samozřejmost. Je jasné, že chceme svým plechovým miláčkům maximálně prodloužit životnost a garáže se stávají jedním z těch prostředků, s jejich pomocí se nám toho podaří docílit. Samozřejmě k tomu ale musíme připočítat příkladnou péči o svůj vůz. Jenže odkud se vlastně garáže vzaly.

Nejprve se parkovalo u koníimg 2080

Zaparkujete svoje auto do betonové garáže a jdete domů. Takový obrázek mnohé z nás čeká den co den. Málokdo se ale zamyslí nad tím, kdy a kde se garáže poprvé objevily. Samozřejmě jsou úzce spjaty s rozvojem automobilismu. Proto se první začaly objevovat teprve na přelomu 19. a 20. století v souvislosti s tím, jak přicházely první automobily. Nejprve se do nejstarších garáží parkovaly kočáry a koně. Potom vedle nich začala přibývat auta.

Garážových míst byl nedostatek

Klidně to mohly být třeba dřevěné garáže, ale samozřejmě i zděné. Brzy se ale začalo ukazovat, že není zrovna nejlepší nápad, aby vedle sebe stály kočáry, byli ustájení koně a také auta. Začínaly se rodit první jednoúrovňové garáže, v nichž si lidé mohli pronajmout místo pro svého plechové hoře a také to v hojné míře dělali. Brzy ale počet aut začal narůstat a míst v garážích bylo málo. Přitom ty nejstarší garáže byly vlastně jednoduché. Přístřešek s dvoukřídlými vraty, která se otevírají. Kvůli nim zpočátku musel být kolem vrat dostatek místa.

Garer znamená chránit

Jednoduchý přístřešek s vraty dnes snad mohou asociovat plechové garáže, ovšem i ty jsou dnes mnohem komfortnější, než bývaly kdy dříve. Nabízí hodně prostoru, na první pohled působí jako zděné stavby – máme tím na mysli garáže, které jsou omítnuté. Ostatně víte vůbec, jak vzniklo slovo garáž? Pochází z francouzského garer, tedy něco chránit či ukrývat. A garáž samozřejmě chrání i ukrývá – váš vůz.

Kontaktní formulář

Jméno*
Zadejte jméno.
Email*
Zadejte email
Telefonní číslo
Zadejte telefon
Předmět*
Zadejte předmět zprávy
Zpráva*
Zadejte text zprávy
Potvrďte, že nejste robot:
Potvrďte, že nejste robot.