25.8.2020

Už léta se snažíte do své garáže dostat řád, který by vás ušetřil zbytečného hledání pokaždé, když něco potřebujete? Často přitom bezvýsledně? Tady je jednoduchý návod v sedmi bodech, jak toho konečně dosáhnout. A bude to „raz dva“.

phoca thumb l 6 jpg1# Vyhraďte si dostatek času


Třeba celý víkend, protože chcete-li dosáhnout nejlepšího možného výsledku, pár hodin vám stačit nebude. A už vůbec ne, pokud se rozhodnete změny v organizaci provádět stylem „každý den kousek”. Ověřeno.

 

2# Plánujte


Bez plánu ani ránu – zásada každé bitvy! A zavádění systému kdekoliv, obzvláště v garáži, takovou malou bitvou bezesporu je. Nejenže vám pomůže ujasnit si, kde, co a jakým způsobem je potřeba upravit, ale také vám usnadní delegaci jednotlivých úkolů (třeba mezi členy rodiny). A udržíte si přehled, co máte za sebou a co vás ještě čeká.

Jako bonus budete mít logicky vše potřebné připraveno předem, takže celý proces reorganizace proběhne jako na drátkách.

3# Vyneste vše ven


Přeskládávat věci z místa na místo, zatímco vše zůstává uvnitř garáže, je vysoce neefektivní. Proto nejdříve vše vyneste ven, ať můžete začít na čistém hřišti. Navíc je to rychlejší, protože se zbytečně nemusíte vším prodírat.

A pokud se rozhodnete vzít to opravdu „z gruntu“, můžete poté, ještě před uložením prvních věcí, podlahu vymalovat. Výrazně si tím do budoucna usnadníte úklid, obzvláště bude-li nátěr světlý.

4# Třiďte ostošest


Ne všechno, co jste z garáže vynesli, musí nutně zpět. Projděte jednotlivé krabice, tašky, pytle a roztřiďte jejich obsah. Vše nepotřebné darujte nebo vyhoďte. Pomůže vám to mít ve věcech větší přehled a ještě vám vznikne spousta nového, místa, které určitě využijete.

 

5# Vytvořte seznam

Vše, co jste nevyhodili a shledali způsobilým návratu do garáže, zapište na seznam, ideálně rozdělený podle kategorie předmětů/vybavení, které spolu nějakým způsobem souvisejí.

Tento krok vám pomůže s tvorbou takzvaných GARÁŽOVÝCH ZÓN, o nichž jsme podrobněji psali už dříve.

 

6# Ať je vše vidět

Základem správné organizace je přehlednost. Vybavení ze stejné kategorie skladujte pohromadě. Vše, co jste dosud skladovali
v kartonových krabicích, přesuňte do průhledných, uzavíratelných boxů. Obzvlášť jedná-li se o předměty, které používáte pravidelně.

Nejčastěji používané předměty pak umisťujte do výše očí, najdete je ve vteřině.

A samozřejmě nezapomeňte na štítky (velké a barevné) a umístěte je kamkoliv, kde vám to dává smysl.

 

7# Využijte stěny a strop


Vidíte něco, co se dá pověsit na stěnu? Do toho. Pořiďte nástěnné panely, háčky, poličky. A na strop třeba super praktickou stropní polici, vyhrazenou věcem sezónní potřeby. Ušetříte spoustu podlahové plochy.

Stěna je dobrým místem i v případě, že nevíte, kam s kolem – zavěste jej do nástěnného držáku a je to. Co se speciálně kol týče, doporučujeme jim vyhradit zvláštní prostor, ideálně co nejblíže vstupu do garáže.